Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Blog Uroda Zdrowie

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Aby nasza skóra pozostała w dobrej kondycji na długie lata, trzeba o nią odpowiednio dbać.

Oczyszczenie i pielęgnacja są podstawami, jeżeli chodzi o utrzymanie zdrowej cery. Jednak, jeśli nie mamy skóry normalnej musimy uważać na dobór kosmetyków.

Skóra naczynkowa, co to jest?

Cechą charakterystyczną, dzięki której możemy rozpoznać u siebie cerę naczynkową jest pojawianie się czerwonych nitek lub zaczerwienień na większych partiach skóry. Często łączy się ona także z trądzikiem różowatym. Przyczyną jej występowania jest zazwyczaj niski poziom estrogenu,czyli hormonu rozluźniającego mięśnie twarzy, przez co jest ona ciągle napięta i łatwo o urazy. Traktuje się ją jako skórę wysoko wrażliwą, a co za tym idzie wymaga ona specjalnej i rozważnej pielęgnacji.
Przyczyny mogą być jednak też zupełnie inne. Z tych wewnętrznych, oprócz hormonów, można wymienić nadciśnienie lub skłonności genetyczne. Istnieją jednak przyczyny zewnętrzne, które dużo łatwiej jest wyeliminować. Chodzi tutaj między innymi o stres, złą dietę, nieodpowiednią pielęgnacją lub gorące kąpiele.
Pielęgnacja skóry naczynkowej

Jak więc dbać o ten typ skóry?

Zapobiegać pojawianiu się naczynek można na różne sposoby. Najlepiej zacząć od wysypiania się. Zabiegi kosmetologiczne też mogą być dobrą opcją dla niektórych osób. Niezbędne jest jednak stosowanie zdrowej diety, bogatej w witaminy A, C, E i K.
Zacznijmy jednak od oczyszczenia. Skóra tego typu wymaga przywrócenia naturalnej równowagi oraz delikatnego traktowania. Najlepiej sprawdzą się więc lekkie żele do twarzy, najlepiej z właściwościami wzmacniającymi. Warto też sięgać po delikatne peelingi, które pomogą przywrócić krążenie oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Maski będą doskonałym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wyciszenie, złagodzenie stanów zapalnych i regenerację cery. Szczególnie istotnym elementem jest serum lub krem, a najlepiej ich połączenie. Pozwalają one osiągnąć duże efekty małym nakładem pracy. Wszystkie kosmetyki powinny być przeznaczone do cery naczynkowej.