Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Blog Uroda Zdrowie

Bezpieczna farba do włosów – jak ją wybrać?

Ciężko w obecnych czasach znaleźć dorosłą kobietę, która nigdy nie farbowała włosów.

Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich, ciągle udoskonalany i ciągle popularny. Jednak jak zadbać o bezpieczeństwo włosów i skóry głowy? Czy możliwym jest polepszenie nastroju poprzez zmianę koloru, nawet często, bez ryzyka? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Czemu farby do włosów uznawane są za szkodliwe?

Chodzi tutaj przede wszystkim o amoniak w nich zawarty. Może on powodować reakcje alergiczne oraz wysuszać zarówno skórę głowy, jak i same włosy. Dodatkowo sam jego zapach jest duszący i należy unikać stosowania farb z nim w składzie w zamkniętym pomieszczeniu.
Dodatkowo warto sprawdzić, czy w składzie nie ma PPD, czyli składnika często wywołującego reakcje alergiczne. Jest to sztuczna henna, czyli barwnik, który ma nadać włosom odpowiedni kolor. Stosowana była zarówno w farbach czarnych i brązowych, ale także w tych, które miały dawać efekt ciemnego blondu. Producenci często rezygnują z tego składnika, ale ciągle jest on spotykany.
Rezorcyna, będąca jedną ze składowych barwnika, powoduje podrażnienia skóry głowy, a nikiel reakcje alergiczne. Są to przykłady składników ogólnie pojętych jako szkodliwe, ale dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy nie ma się uczulenia na inne, mniej popularnie uczulające substancje.
Bezpieczna farba do włosów – jak ją wybrać?

Czy istnieją nieszkodliwe farby do włosów i jak uniknąć negatywnych efektów?

Odpowiedzią na drugi człon byłoby zrezygnowanie z koloryzacji, ale nie jest to nic zadowalającego dla osób, które potrzebują zmiany na głowie. Warto więc wybrać farby o jak najmniej szkodliwym składzie. Właśnie czynniki chemiczne zapewniają długotrwały efekt oraz przewidywane rezultaty. Warto zapoznać się z działaniami składników wymienionych przez producenta. Dodatkowo należy stosować się do zastosowania próby uczuleniowej. Coraz częściej można spotkać farby z dodatkami olejków naturalnych lub po prostu zawierające najkrótszą listę substancji szkodliwych i po takie warto sięgać.
Istnieje alternatywa, henna, ale jest ona nietrwała oraz nieprzewidywalna.