Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Biznes Blog Finanse

Ile zarabia dietetyk?

Dbanie o siebie i zdrowy tryb życia, z roku na rok, staje się coraz bardziej popularne.

Coraz więcej osób odwiedza więc dietetyków. Ale z czystej, ludzkiej ciekawości, odpowiedzmy sobie na pytanie. Ile zarabia przeciętny przedstawiciel tego zawodu?
Jak w każdej branży zarobki są zróżnicowane. Najniższa pensja to około 1700 zł. Z zebranych danych wynika, że takie zarobki osiąga jedynie 25% osób. Drugą grupą o bardziej nietypowych liczbach na koncie, która liczy również 25% dietetyków w Polsce, są osoby zarabiające ponad 2300 zł. Podawane są tutaj kwoty netto, gdyż to one są w stanie najlepiej zobrazować zarobki. Średnie zarobki to około 2000 zł na rękę.

Od czego zależą zarobki dietetyków?

Bardzo wiele czynników wpływa na wysokość wynagrodzenia tej grupy zawodowej. Najwięcej zarabia się w województwie mazowieckim, przede wszystkim w Warszawie. Średnie zarobki w tym mieście to około 2020 zł. Najmniej z kolei najmniej zarabia się w województwie podkarpackim, około 1480 zł.
Czynnikami niezwiązanymi z miejscem świadczenia usług są doświadczenie, renoma i oferowane usługi. Osoby nowe w zawodzie, zazwyczaj, dostają mniej, niż doświadczeni koledzy po fachu. Bardzo ważna jest też, tzw. poczta pantoflowa. Im więcej zadowolonych klientów wyjdzie z gabinetu, im więcej z nich podzieli się z najbliższymi swoimi pozytywnymi doświadczeniami, tym więcej kolejnych osób przyjdzie po poradę. Pozytywna opinia osób realnych jest najlepszą reklamą dla każdego usługodawcy.
Ile zarabia dietetyk?

Jaki powinien być dietetyk?

Zacznijmy od wymagań, które stawiają kandydatom pracodawcy. Pierwszym i najważniejszym jest wykształcenie kierunkowe. Chodzi tutaj o studia dietetyczne, które składają się z dwóch części. Studia licencjackie i magisterskie. Najczęściej zatrudniane są osoby ze stopniem magistra. Dodatkowo w liście must-have pojawia się wysoka kultura osobista, umiejętność pracy z klientem oraz zaangażowanie. Z cech, które weryfikują dietetyków przed nimi samymi, można wymienić, między innymi chęć nauki i umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy.