Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Zdrowie

Na czym polega żywienie dojelitowe?

Obecnie na terenie Polski można zauważyć znaczący rozwój branży medycznej oraz różnorodnych świadczeń dla pacjentów z wieloma schorzeniami i problemami.

Często mamy do czynienia z osobami nieuleczalnie chorymi, ludźmi w podeszłym wieku oraz z osobami schorowanymi i po wypadkach, które nie są w stanie samodzielnie przyjmować pożywienia. W takiej sytuacji bardzo ważną formą pomocy jest żywienie dojelitowe oferowane w specjalistycznych placówkach. Ostatnio istnieje jednak możliwość korzystania z takiej formy wsparcia również w warunkach domowych, po odpowiednich konsultacjach z lekarzem.

Na czym polega żywienie dojelitowe?

Istotne informacje związane z żywieniem dojelitowym

Żywienie dojelitowe to sposób żywienia, w którym pacjent otrzymuje pokarm za pomocą sondy wprowadzonej do jelita cienkiego lub grubego. Metoda ta jest często stosowana u pacjentów, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmów drogą doustną ze względu na zaburzenia trawienia, problemy z połykaniem lub choroby, które wymagają leczenia żywieniowego. Ze względu na wysoką skuteczność przyjmowania pokarmu, sposób ten cieszy się sporą popularnością w wielu sytuacjach.

Sonda wprowadzana jest przez nos lub jamę ustną, a następnie przechodzi przez przełyk i trafia do jelita cienkiego lub grubego. Następnie pacjent otrzymuje specjalnie przygotowane mieszaniny żywieniowe, które dostarczają odpowiednią ilość kalorii, białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Żywienie dojelitowe może być stosowane zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Jest to skuteczna metoda żywienia pacjentów, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmów drogą doustną, ale wymagają odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także u pacjentów, którym z różnych powodów nie można podać kroplówki.

Obecnie żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest oferowane przez szerokie grono wyspecjalizowanych firm oraz placówek. Wiele informacji na temat ich świadczeń można znaleźć w Internecie. Takie wsparcie medyczne jest dostępne nie tylko prywatnie, ale można się o nie również starać w ramach refundacji NFZ.