Drewno jest piękne i naturalne.
Dość oczywistym wyborem dla większości z nas jest ułożenie go na podłodze. Jednak to, jak długo drewniana podłoga będzie nam służyć zależy przede wszystkim od gatunku wykorzystanego drewna.
Rodzaje podłóg drewnianych.
W dzisiejszych czasach wybór jest duży. Można zdecydować się na lite deski, albo na klepki w różnych rozmiarach. Dodatkowo na rynku dostępne są panele drewniane, czyli podłogi warstwowe. Mogą być one dwuwarstwowe i wtedy zazwyczaj mocuje się je klejem do nawierzchni. Dostępne są także panele trójwarstwowe, które można zamocować klejem lub ułożyć jako podłogę pływającą, czyli taką, która nie jest przymocowana na stałe.
W tym momencie pojawia się pytanie, która opcja będzie najlepsza. Niestety nie możn na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Drewno w czasie jego eksploatacji cały czas pracuje. Lite podłogi po pewnym czasie mogą zacząć skrzypieć, ale przy odpowiednio częstym cyklinowaniu i odświeżaniu posłużą bardzo długo. Za to podłogi panelowe są mniej wrażliwe na zmiany atmosferyczne, jednak ich okres użytkowania jest znacząco krótszy. Aby wybrać najlepszą opcję trzeba przeanalizować potrzeby i warunki każdej, indywidualnej sytuacji.
Jakie drewno na podłogę?
Gatunek drewna jest głównym czynnikiem, od którego zależy trwałość podłóg. Tania sosna, która jest bardzo miękka sprawdzi się dobrze w sypialni, jednak nie poleca jej się do pokoju dziecięcego i innych części domu. Jeśli chodzi o pokój dzięcięcy lepszą opcją będzie wyłożenie podłogi wykładziną. Trwałe gatunki, czyli dąb, buk czy jesion będą idealne do salonu i przedpokoju. Mogą one wytrzymać najwięcej i są najmniej wrażliwe na warunki atmosferyczne. Tek, iroko czy jatoba, czyli gatunki egzotyczne najlepiej sprawdzą się w kuchni i łazience. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysoką zawartość olejków eterycznych, która uodparnia te gatunki na duże zmiany wilgotności.
Ważnym aspektem jest odpowiednia pielęgnacja oraz zabezpieczanie podłóg drewnianych. Nawet warstwa lakieru jest w stanie zrobić zauważalną różnicę.