Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Blog

Jak zrobić inhalacje?

Katar, kaszel, przeziębienie.

Są to rzeczy, z którymi zmagamy się dość często. Domowym sposobem można jednak ułatwić sobie przejście przez okres choroby. Wystarczy spróbować inhalacji.
Inhalacje mogą być wykonywane zarówno z pomocą leków, ale można do nich wykorzystać bardziej naturalne składniki. Sól fizjologiczna, olejki eteryczne lub nawet napary z ziół są w stanie przynieść zauważalną ulgę.
Domowy sposób na inhalację.
Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na dodatkowe sprzęty lub po prostu nie jesteś pewien, czy jest to sposób dla ciebie istnieje prostsze rozwiązanie. Wystarczy wziąć miskę, olejki eteryczne lub zioła i czysty ręcznik. Do miski z ziołami lub kroplami olejków wlewamy wrzącą wodę, pochylamy się nad nią uważając, aby nie poparzyć się będąc za blisko i przykrywamy głowę ręcznikiem. Trzeba pilnować, aby para wodna nie wydostawała się spod ręcznika. Najlepiej jest starać się oddychać jedynie przez nos. Wdychamy w ten sposób parę przez kilka minut, część osób bardziej cierpliwych czeka, aż woda ostygnie. Procedurę tą należy powtarzać około 3 razy dziennie przez kilka dni. Ulgę można poczuć już po zakończeniu pierwszej inhalacji, wydzielina jest rozrzedzona, a oddychanie nie sprawia tak dużego problemu. Jak zrobić inhalacje?

Najlepsze zioła na katar.
Na początku można sięgnąć po podstawowe wyposażenie szafki z naparami.

Chodzi tutaj przede wszystkim o miętę oraz rumianek, ale skuteczna okazać się może także szałwia. Kiedy już oswoimy się z tą metodą warto jest zaopatrzyć się w olejek sosnowy, tymiankowy i eukaliptusowy. Olejek sosnowy działa wykrztuśnie i udrażnia górne drogi oddechowe. Olejek tymiankowy działa na katar i kaszel, ale nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na nadciśnienie. Olejek eukaliptusowy, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i antywirusowym, nie tylko pomaga zwalczyć katar, ale również wspomaga organizm w walce z infekcją.
Aby naturalne inhalacje nie zaszkodziły trzeba być świadomym swoich alergii. Należy unikać tych substancji, na które jesteśmy uczuleni i szukać alternatyw.