Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Blog

Co warto wiedzieć o stomatologii?

Profesjonalna opieka dentystyczna jest dzisiaj z nami na co dzień.

Pod ręką mamy dostęp do całego spektrum gabinetów dentystycznych. Możemy wybrać gabinet, według naszych indywidualnych kryteriów. Co roku pojawiają się nowe rozwiązania i odkrycia. Stomatologia nie zawsze jednak była postrzegana jako dziedzina medycyny. W Polsce taki status uzyskała dopiero w roku 1898. Było to powiązane z publikacją pierwszego numeru “Przeglądu Dentystycznego”.

Czym konkretnie jest stomatologia?

Stomatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się przede wszystkim budową zębów, przyzębia oraz jamy ustnej, a także ich leczeniem i profilaktyką. Jest to dziedzina, w skład której wchodzi kilkanaście specjalizacji oraz działów. Ich podstawowym założeniem jest szeroko pojęta opieka stomatologiczna dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta.

Jakie są rodzaje stomatologii? Podstawową jest z pewnością stomatologia zachowawcza, obejmująca leczenie oraz profilaktykę. W ostatnich latach równie dużym zainteresowaniem cieszy się stomatologia estetyczna, której przedmiotem zainteresowania jest kosmetyka zębów. Wśród zaawansowanych specjalizacji możemy wyróżnić endodoncja czyli leczenie kanałowe, ortodoncję, chirurgię stomatologiczną czy stomatologię dziecięcą. Leczeniem ubytków oraz próchnicy zajmuje się stomatologia zachowawcza wraz z endodoncją. Zadaniem endodonty jest także radzenie sobie ze stanami zapalnymi miazgi zęba. W tym celu wykorzystuje się stomatologię mikroskopową. Pozwala to na precyzyjne oczyszczenie oraz opracowanie kanałów zębowych.

Co warto wiedzieć o stomatologii?

Jak wybrać dentystę dla siebie?

Przede wszystkim postawmy na doświadczenie własne oraz naszych bliskich. Dobry gabinet dentystyczny to taki, w którym czujemy się komfortowo, a nasze problemy znajdują właściwe rozwiązanie. Filarami są w tym przypadku wiedza oraz doświadczenie specjalistów pracujących w centrum stomatologicznym, a także korzystanie ze specjalistycznego sprzętu. Połączenie tych czynników przekłada się na bezpieczeństwo zabiegów. Więcej informacji dla specjalistów: https://www.akademiastomatologii.edu.pl/opinie.