Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Biznes Blog Dom Finanse

Fotowoltaika – czym jest i czy się opłaca?

Fotowoltaika, a dokładniej panele fotowoltaiczne są alternatywą dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz używać odnawialnych źródeł energii.

Na czym polega fotowoltaika?
Chodzi przede wszystkim o to, aby wytwarzać prąd z energii słonecznej. Już dawno temu można było spotkać kalkulatory, które działały właśnie dzięki energii z promieni słonecznych. To jest taki sam mechanizm, ale na większą skalę.
Pozyskiwanie prądu z takich instalacji ma kilka etapów. Na początku na ogniwa fotowoltaiczne muszą padać promienie, które są przekształcane w prąd stały. Jest on następnie zamieniany na prąd przemienny w inwerterze. Taki prąd przemienny zasila bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Jego nadwyżki trafiają do sieci, gdzie są magazynowane. Można je odebrać nocą lub w miesiącach zimowych, kiedy prąd wytwarzany przez instalacje fotowoltaiczne jest niewystarczający.

Jakie są tego zalety?

Jak już wspomnieliśmy, energia słoneczna jest energią odnawialną, a co za tym idzie jest mniej szkodliwa dla środowiska. Pozwala ona także zachować większą niezależność względem cen prądu, które cały czas rosną. Energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa i ogólnodostępna, a jedynymi kosztami jest założenie i utrzymanie instalacji. Dodatkowo rachunki za prąd są zmniejszone do minimum, a sama instalacja jest cicha i nie wymaga od właściciela obsługi.
Fotowoltaika – czym jest i czy się opłaca?

Czy to się opłaca?

Jeżeli jest się zaznajomionym z cenami energii elektrycznej i prognozami co do ich wzrostu w ciągu najbliższych kilku lat można zauważyć, że taka inwestycja jest opłacalna. Dodatkowo ich zakup jest częściowo finansowany, dzięki czemu na zwrot kosztów inwestycji czeka się znacznie krócej. Panele fotowoltaiczne są trwałe i służą kilka do kilkunastu lat, a co za tym idzie nie wymagają częstych wymian.
Można więc stwierdzić, że jest to opłacalne, a dodatkowo gwarantuje oszczędność i niezależność w perspektywie dłuższego czasu. Poza tym odnawialne źródła energii są ekologiczne, a to oznacza, że dba się o planetę dla następnych pokoleń.