Biopsja skóry, czyli badanie histopatologiczne, polega na pobraniu niewielkiego wycinka zmienionej chorobowo skóry w celu ustalenia, co nam dolega.
Pobrany wycinek skóry jest badany pod mikroskopem, dzięki czemu można stwierdzić, czy dolega nam choroba grzybicza, bakteryjna, wirusowa, można również w ten sposób wykryć stany nowotworowe na dość wczesnym etapie rozwoju, łuszczycę, zapalenia skóry.
Jak wykonuje się badania histopatologiczne?
Badanie histopatologiczne skóry i błon śluzowych jest uznanym badaniem w diagnostyce i obserwacji wielu schorzeń dermatologicznych, często spotykanych w praktyce medycznej. Badanie histopatologiczne przeprowadza się na podstawie biopsji ze skóry lub błony śluzowej, jeśli jest to wymagane. Jednak należy zauważyć, że biopsje skóry nie dają ostatecznej diagnozy, a dermatolodzy nie wykonują takiej procedury u każdego konsultowanego pacjenta. Badanie histopatologiczne z biopsją skóry jest nadal cennym narzędziem diagnostycznym w wielu chorobach skóry i dermatozach z problemem diagnostycznym.
Lekarz specjalista badający wycinek skóry pod mikroskopem przetwarza i tnie tkankę na bardzo cienkie warstwy, następnie barwi ją i bada pod kątem nieprawidłowości, jak komórki nowotworowe, łuszczyca, stan zapalny. Próbki tkanki można uzyskać za pomocą procedur takich jak endoskopia, kolonoskopia i kolposkopia lub za pomocą zabiegów chirurgicznych, takich jak biopsja piersi czy skóry. Za pomocą badania histopatologicznego można zidentyfikować różne choroby, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, mięśniaki macicy, nowotwory, a nawet infekcje skóry o podłożu grzybiczym.
Szczegółowe informacje na temat tego badania znajdziemy na stronie http://klinika-urody.pl/oferta/dermatologia-kliniczna/biopsje-skory-do-badan-histopatologicznych. W przypadku niektórych chorób próbkę tkanki można bardzo szybko zinterpretować za pomocą badania w laboratorium, aby uzyskać wynik w ciągu około 20 minut. Ten rodzaj badania jest najczęściej używany do oceny marginesów guza podczas operacji, aby chirurg mógł zdecydować, czy należy usunąć więcej tkanki w celu całkowitego usunięcia raka. W pozostałych przypadkach na wyniki badania czeka się około dwóch tygodni.