W czasach, gdy korzystanie z pomocy psychologa nie jest już tematem tabu, specjalistyczne wsparcie jest dostępne w szerokim zakresie.
Zdarza się, że konsultacji terapeutycznej potrzebuje para, małżeństwo lub rodzina, a więc system. W takich przypadkach odpowiedzią może być terapia systemowa, nazywana tak od systemu, jaki tworzy każda relacja. Bez względu na to, czy do gabinetu psychologa trafia małżeństwo, czy rodzic z dzieckiem, aby im pomóc należy poznać ich wzajemne stosunki i zależności.
Terapia dla par – kiedy?
Sesje dla par jako specyficzna forma terapii systemowej skupiają się na wzajemnych relacjach partnerów. Można z niej skorzystać w wielu miastach Polski. Psychoterapia w Krakowie czy Warszawie nie będzie problemem, ale dostęp do niej mają też mieszkańcy mniejszych miast.
Ta forma terapii będzie pomocna, gdy mamy do czynienia z powracającymi problemami lub schematami niszczącymi dla którejś ze stron. Zmiany są możliwe, gdy partnerzy są zmotywowani do pracy nad sobą oraz nad wspólną przestrzenią i istniejącymi w niej trudnościami.
Nie istnieją sztywne ramy terapii dla par. To, ile sesji będzie potrzebnych, zależy głównie od źródła i natury problemów pojawiających się w relacji. Ponieważ w sesji uczestniczą dwie osoby, zadaniem specjalisty jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dla każdej z nich. Oznacza to również komfort pracy we własnym tempie w atmosferze otwartości i zrozumienia. Dlatego specjaliści zajmujący się terapią małżeńską powinni wykazywać się elastycznością i nie wiązać z jednym, konkretnym nurtem psychologicznym.
W tym systemie pracy szczególnie ważne są jasne założenia i cele terapeutyczne. W ich wytyczaniu i realizacji pomaga nam specjalista, ale główna część pracy należy do samych zainteresowanych. Dzięki otwartości i chęci do pracy, każda sesja terapeutyczna może przybliżyć parę do wyznaczonego celu. Jeśli więc w twojej relacji wciąż powracają te same trudności, a obie strony chcą pracować nad relacją, warto zgłębić temat terapii dla par.