Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Biznes

Skuteczny sposób ściągnięcia należności od dłużnika

Niektóre firmy borykają się z problemem uzyskania pieniędzy za swoje towary czy też usługi, w większości wypadków mogą być to opóźnione płatności przykładowo o kilka dni, kiedy klient również oczekuje na płatność od innego podmiotu.

Oczywiście w tym przypadku nie ma problemu, często firmy spokojnie oczekują na płatność. Jeżeli jednak zauważamy iż podmiot nie płaci przez dłuższy czas wówczas należy zastosować odpowiednie środki. Często może być to telefon czy też listowne przypomnienie, w tym przypadku może dojść do szybkiego załatwienia sprawy.

Skuteczny sposób ściągnięcia należności od dłużnika

W jaki sposób firmy windykacyjne ściągają długi?

Jeżeli nie możemy nawiązać kontaktu z dłużnikiem możemy wówczas skorzystać z usług firmy windykacyjnej, specjaliści będą wiedzieli w jaki sposób skontaktować się z dłużnikiem, może być to telefon lub też e-mail. W pewnych przypadkach mogą odwiedzić go także w firmie czy też w domu, ustalić przyczyny zalegania z płatnościami. Warto zwrócić uwagę iż osoby które ociągają się z płatnościami często po telefonie z firmy windykacyjnej mogą szybko uzupełnić płatności, pamiętając iż firma windykacyjna może wejść na drogę sądową, co może prowadzić do zajęć komorniczych.

Windykacja sądowa znajduje zastosowanie kiedy windykacja miękka czyli próba kontaktu i załatwienia sprawy polubownie nie przynosi rezultatów. Sąd może wydać oficjalny nakaz zwrotu dóbr czy też płatności. Oczywiście obecnie można skorzystać także z e-sądu. W tym przypadku będzie to rozwiązanie nieco tańsze, w wielu przypadkach koszty postępowania będą sięgały około 1 do 2% kwoty którą będziemy starali się odzyskać. Egzekucja komornicza to ostateczny etap windykacji, po wygraniu sprawy sądowej możemy złożyć wniosek o egzekucję do komornika. W tym przypadku należy pamiętać iż dłużnik zostanie obciążony nie tylko samym długiem ale także kosztami sądowymi oraz kosztami prowadzenia egzekucji komorniczej.

Możliwa jest także windykacja zagraniczna, w tym przypadku firmy komornicze mogą skontaktować się z firmami zagranicznymi które będą wiedziały w jaki sposób odzyskać pieniądze. Warto zwrócić uwagę iż przepisy jeżeli chodzi o działanie firm windykacyjnych w każdym kraju są nieco inne. Dlatego też pomoc firmy w kraju odpowiednim do zamieszkania lub też przebywania dłużnika będzie bardzo dobrym pomysłem.