Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Zdrowie

Rezonans magnetyczny zatok – kiedy warto go wykonać?

Dolegliwości związane z zatokami zazwyczaj mocno dają się we znaki, dlatego w przypadku pojawienia się problemów w tym obszarze, liczy się czas reakcji. Zwykle, małe problemy z zatokami da się wyliczyć lekami bez recepty, a czasem potrzebna jest konsultacja lekarska i mocniejsze specyfiki medyczne. Istnieją jednak sytuacje, gdy podstawowe formy leczenia okazują się nieskuteczne, a jedynym sposobem na wykrycie schorzenia jest wykorzystanie diagnostyki obrazowej. Rezonans magnetyczny nie jest podstawową metodą badania zatok, ale czasem, wykorzystanie fal radiowych okazuje się niezbędne, by znaleźć przyczynę problemu.

Problemy z zatokami – kiedy stan pacjenta jest alarmujący? 

Wśród najczęściej spotykanych problemów w obrębie zatok wyróżnić można: 

 

 • trudności z oddychaniem, 
 • wydzielinę spływającą po gardle,
 • częste krwawienia z nosa
 • obrzęk okolic oczu, nosa i policzków, 
 • nieprzyjemny zapach z ust i nosa, 
 • bóle głowy w obrębie czoła wyzwalające uczucie ucisku i rozpierania. 

 

Wymienione wyżej dolegliwości mogą być oznaką poważnego problemu w obrębie zatok, dlatego tak ważne jest dobranie trafnej formy terapii. Do tego zaś potrzebne jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyn, do których należeć mogą: 

 

 • infekcje, zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i grzybicze, 
 • zgrubienia błony śluzowej lub pojawienie się polipów czy ropni, 
 • wady rozwojowe, takie jak zwężenie przegrody nosowej, 
 • uraz twarzoczaszki skutkujące przemieszczeniem się kości lub chrząstek, 
 • zmiany nowotworowe. 

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny zatok? 

Rezonans magnetyczny zatok może być zalecany w przypadku małych dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży, dla których badania tomografii komputerowej zatok oraz RTG mogłoby być niebezpieczne, a konieczne jest szybkie rozpoznanie problemu. Co więcej, pod kątem precyzyjności, badanie to w ogóle nie ustępuje tomografii komputerowej, a pod pewnymi względami jest dużo lepsze.

Według wielu specjalistów, ultrasonografia nie może być wykorzystana do badania zatok, bowiem nie pozwala uzyskać dokładnego obrazu, gdyż fale ultradźwiękowe nie przenikają przez kości czaszki. W takiej sytuacji, jedynym bezpiecznym i skutecznym wyborem może być badanie rezonansu magnetycznego, które nie zagraża nawet kobietom w ciąży. Oczywiście, każdy przypadek pacjenta jest inny, więc te dwie sytuacje nie stanowią reguły, a Twój proces diagnostyczny może wyglądać nieco inaczej. Decyzja o konieczności wykonania badania w danej sytuacji pozostaje w rękach specjalisty zajmującego się pacjentem. 

Ile trwa rezonans magnetyczny zatok? 

Rezonans magnetyczny zatok trwa zwykle od 20 do 60 minut, podczas których pacjent powinien pozostać w bezruchu. W razie jakichkolwiek problemów lub pogorszenia się stanu samopoczucia badanego, ma on możliwość skomunikowania się z personelem medycznym przez mikrofon zamontowany wewnątrz urządzenia. 

Ile kosztuje prywatne badanie rezonansem magnetycznym? 

Rezonans magnetyczny nie wyparł jeszcze innych form diagnozowania obrazowego z kilku powodów, między innymi ze względu na stosunkowo wysoki koszt badania. Prywatnie rezonans magnetyczny zatok kosztuje około 300 zł, podczas gdy tomografia to koszt około 150 zł. W przypadku konieczności podania kontrastu, koszt badania wzrasta o 100-200 zł. Nie warto jednak sugerować się tymi widełkami w dłuższej perspektywie, bowiem ceny te mogą być zmienne. Aktualny koszt badania warto zweryfikować w wybranej placówce medycznej. 

 

Warto pamiętać, że problemy z zatokami mogą rodzić poważne konsekwencje, a badanie na NFZ bardzo często wiąże się z długim czasem oczekiwania. RM zatok umożliwia trafną diagnozę i szybki powrót do zdrowia, dlatego warto skorzystać z możliwości wykonania badania prywatnie.