Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Zdrowie

Koszt wody butelkowanej jest wysoki nie tylko dla portfela!

Woda mineralna może stanowić istotny miesięczny wydatek w domowym budżecie. Czy wiesz, że woda kranowa również zawiera cenne dla zdrowia pierwiastki i minerały, a 1 jej litr kosztuje około 1 grosza? Sprawdź, jak wygodne i ekonomiczne jest picie wody filtrowanej!

Nie sposób sobie wyobrazić zdrowej diety bez picia wody. Nie zastąpią jej wody smakowe, soki owocowe, a tym bardziej kawa, herbata czy napoje gazowane. Woda, jak żaden inny napój, wpływa na procesy metaboliczne, usuwanie toksyn z organizmu czy regulowanie temperatury ciała i ciśnienia krwi. Jaką wodę pić, by było to korzystne dla naszego zdrowia, planety i portfela? Wybór jest jeden!

Woda filtrowana. Korzyści dla portfela (i nie tylko)

„Kranówka” która płynie w naszych kranach ma dużo lepszą jakość niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Niektórzy, mając w pamięci lata 90. gdy z kranu nierzadko leciała woda o brązowym zabarwieniu, do dziś są uprzedzeni do picia wody bezpośrednio z kranu. Na przestrzeni lat wodociągi zostały jednak w znacznym stopniu zmodernizowane a nad jakością „kranówki” czuwają stacje, które monitorują ją na bieżąco. Na dodatek, woda z kranu musi spełniać określone normy – i to zarówno krajowe, jak i europejskie.

To wszystko sprawia, że picie wody z kranu jest zdrowe i w pełni bezpieczne. Ma też inne zalety. Wygodę, ekologię i względy ekonomiczne.

Koszt półtoralitrowej butelki wody mineralnej to zazwyczaj wydatek rzędu ponad 2 zł. Biorąc pod uwagę dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę na poziomie 1,5 litra łatwo obliczyć, że miesięczny wydatek przy jednej osobie wynosi ponad 60 zł, a przy rodzinie czteroosobowej prawie 250 zł! Rocznie zaś aż 3 tysiące złotych!

Woda filtrowana – z korzyścią dla środowiska naturalnego

Niekwestionowaną przewagą wody filtrowanej nad butelkowaną jest jej wpływ na środowisko naturalne. Zanieczyszczenie planety odpadami z plastiku jest problemem globalnym. Jednorazowe butelki, torebki foliowe, słomki czy opakowania unoszą się na powierzchniach oceanów, zalegają w ich głębinach, zanieczyszczają gleby a, w postaci mikrocząsteczek plastiku, także powietrze. Wraz z organizmami morskimi trafiają również do naszych organizmów, w których mogą wywoływać różnego rodzaju choroby i zaburzenia.
Woda filtrowana redukuje zużycie butelek plastikowych do minimum. Wkłady filtrujące usuwają z wody związki chloru, pestycydy i metale ciężkie pozostawiając przy tym ważne dla zdrowia minerały. Duży wybór dzbanków z filtrem, filtrów przepływowych oraz butelek filtrujących znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

Wybór wody filtrowanej jest więc korzystny zarówno dla naszego portfela, jak i planety. Z kolei łatwy dostęp do smacznej wody pitnej (po wodę filtrowaną nie musimy chodzić do sklepu) sprawia, że to wybór doskonały również dla naszego zdrowia! Z dzbankiem filtrującym lub filtrem przepływowym możemy jeszcze skuteczniej nawadniać organizm.