Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Blog

Ile zarabia dentysta?

Każdy, kto dba o swoje uzębienie wie, jak drogie są wizyty u dentysty.

Stomatolodzy zajmują się opieką nad uzębieniem i jamą ustną swoich pacjentów oraz profilaktyką chorób jamy ustnej. Jednak pozostaje jedno nurtujące wszystkich pytanie. Ile z tego pozostaje w kieszeni lekarza?
Średnie zarobki stomatologów wynoszą około 3719 zł netto. Zaledwie poniżej 25% osób w tym zawodzie zarabia na rękę mniej niż 2591 zł, ale jest też grupa, także około 25% zarabiająca powyżej 6195 zł.
Zarobki stomatologów zależą od kilku czynników. Głównymi są wykształcenie i doświadczenie. Dodatkowo istotne jest województwo w którym świadczone są usługi oraz wielkość firmy w której się pracuje.
Jednak pracownicy służby zdrowia, zajmujący się stomatologią mogą liczyć na dużo dodatkowych świadczeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o prywatną opiekę medyczną dla pracownika i jego rodziny oraz o ubezpieczenie na życie.
Ile zarabia dentysta?

Jak zostać stomatologiem?

Same, pięcioletnie studia nie wystarczą. Jako, że jest to kierunek medyczny, już w szkole średniej trzeba przyłożyć się mocno do przedmiotów takich jak biologia i chemia. Często uczelnie wymagają także szerokiej wiedzy z zakresu fizyki i matematyki. To jest jednak część przed studiami. Później jest jeszcze ciężej. Studia trwają 5 lat, a w tym czasie kandydat na dentystę musi zdobyć wiedzę z zakresu anatomii oraz fizjologii człowieka. Później następuje czas na złożenie wniosku o pozwolenie na wykonywanie zawodu. Następnie trzeba odbyć roczny staż, kończący się egzaminem zawodowym. W tym momencie dopiero można nazywać się stomatologiem.
Droga nie jest, ani krótka, ani łatwa. Jednak zarobki to rekompensują. Trudności pozwalają na odrzucenie osób nie nadających się do tego zawodu. Jednak samo wykształcenie to nie wszystko. Trzeba również posiadać odpowiednie predyspozycje. Umiejętność nawiązania kontaktu z pacjentem, empatia, zaangażowanie i chęć ciągłego doskonalenia to jedynie wierzchołek góry lodowej wymaganych cech. Jako, że jest to praca z człowiekiem wysoka kultura osobista jest obowiązkowa.