Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Biznes

Co musisz wiedzieć o schodach spiralnych

Od setek lat używa się w budownictwie spiralnych schodów, które dla wielu stanowią arcydzieło wykonywania instalacji budowlanych.

Tam, gdzie w budynku nie ma możliwości montażu prostej klatki chodowej z powodu ograniczonej powierzchni, spiralne schody stanowią rozwiązanie, z którego regularnie korzystają współcześni architekci i projektanci. W porównaniu z konwencjonalnymi schodami, które wymagają dużo miejsca i które mogą odciąć dopływ światła, schody spiralne zajmują mniej miejsca i mogą być stosunkowo otwarte.

Co musisz wiedzieć o schodach spiralnych

Schody spiralne łączą funkcjonalność z estetyką

Współcześni projektanci i właściciele nieruchomości, preferujący domy na planie otwartym, mają problem, jeśli przestrzeń potrzebuje klatki schodowej. Jeśli do dowolnego pomieszczenia doda się prostą klatkę schodową, część powierzchni podłogi musi zostać odcięta, a pod nią pozostanie martwa przestrzeń, którą rzadko można z pożytkiem wykorzystać. Co najgorsze, schody proste mogą powodować cień w części pomieszczenia, a to może wpłynąć na aranżację wnętrza. Spiralne schody z otwartymi stopniami i przejrzystą balustradą zajmują mniej miejsca i umożliwiają swobodne przechodzenie światła. Również cień rzucany przez otwarte spiralne schody będzie znacznie mniejszy niż zwykły bieg schodów.

Schody spiralne nie tylko są funkcjonalne, ale również estetyczne. Zestawy schodów kręconych, które najczęściej wykonuje się z odlewów metalowych, z elementów drewnianych lub szklanych, są dostępne u wielu producentów. Najczęściej spiralne schody są powszechnie spotykane w domach o niewygodnym kształcie pomieszczeń dla schodów prostych lub zbyt ograniczonej przestrzeni do ich zainstalowania. Z pewnością takie schody wykonane na zamówienie będą intrygującym elementem wystroju domu czy budynku komercyjnego.

W domach, w których chcesz uzyskać więcej powierzchni użytkowej bez powiększania nieruchomości, najlepszym sposobem na osiągnięcie tego może być dodanie antresoli. W takich przypadkach dostęp do nowo utworzonego obszaru może być problemem. Jednak https://tierspol.pl/schody-spiralne-wirowe/ są odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ zajmują minimalną przestrzeń zarówno na poziomie antresoli, jak i na podłodze.