Imperium Kobiet

Przez kobiety i dla kobiet – ciekawostki, porady, felietony

Blog

Znajdziesz różne rodzaje klatek schodowych

Schody to ciąg stopni zorganizowanych w taki sposób, aby łączyć różne kondygnacje budynku.

Klatki schodowe mogą być zaprojektowane tak, aby zapewnić jak najprostszy i szybki dostęp do różnych pięter w nieruchomości mieszkalnej lub komercyjnej. Jednak schody mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. Niemniej jednak w przypadku każdego budynku lub projektu remontu ważne jest rozważenie rodzaju klatek schodowych, które mogą zostać wykorzystane.

Znajdziesz różne rodzaje klatek schodowych

Czym się wyróżniają schody zabiegowe drewniane

Schody proste to schody, w których nie ma żadnych zmian kierunku. Są bezsprzecznie jednym z najczęstszych rodzajów schodów spotykanych zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Jeśli zmieniamy bieg takich schodów, dodajemy spocznik, dzięki czemu otrzymujemy schody w kształcie litery L lub U. Schody kręcone lub spiralne to wyjątkowo ciekawy wizualnie projekt, który często można spotkać w zabudowie loftowej, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona. Tego typu schody mają spiralny łuk i często są zwarte, a stopnie promieniują wokół centralnego słupa.

Schody zabiegowe są odmianą schodów w kształcie litery L, ponieważ zamiast płaskiego podestu mają one kształt koła lub trójstronne przejścia stopni na przejściu narożnym. Podstawową zaletą schodów zabiegowych jest to, że wymagają mniej miejsca niż wiele innych rodzajów schodów. Schody zabiegowe wydają się wizualnie bardziej spójne, gdy wędrują po rogach pomieszczenia, można je zainstalować w narożniku klatki schodowej, dzięki czemu zajmują bardzo mało miejsca.

Podobnie jak w przypadku schodów w kształcie litery L, wymagane jest podparcie środkowe. Podobnie jak schody w kształcie litery L, schody zabiegowe drewniane mają zakręt, ale zamiast płaskiego spocznika mają przejście narożne, które pozostaje częścią schodów. Ta niewielka zmiana sprawia, że schody zabiegowe znacznie oszczędzają miejsce niż schody w kształcie litery L lub proste. Płynne przejście w rogach sprawia, że jest też ciekawsze wizualnie i są one bardzo powszechne w nowoczesnych domach.