Oxymel to mikstura, której właściwości prozdrowotne odkryto już tysiące lat temu. W dzisiejszych czasach przeżywa renesans, ponieważ coraz więcej osób interesuje się zdrowymi produktami oraz naturalnymi rozwiązaniami w zakresie leczenia. Ze względu na swój skład stanowi jednocześnie naturalny antybiotyk, jak i probiotyk, a przy okazji dostarcza organizmowi sporo witamin i składników mineralnych, które usprawniają pracę narządów wewnętrznych. Na co pomaga oxymel, jak powstaje i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Co znajduje się w oxymelu?
Oxymel to napój, który powstaje w wyniku macerowania warzyw i ziół w occie jabłkowym z dodatkiem miodu. Podczas kilkutygodniowego macerowania wszystkie składniki mają wystarczająco dużo czasu, aby w tak zwanym ognistym cydrze wylądowały ich najcenniejsze elementy. Wśród składników tradycyjnego oxymelu znajdują się cebula, czosnek, chrzan, imbir, pieprz, ocet jabłkowy oraz miód. O ile cztery pierwsze elementy stanowią naturalne antybiotyki, źródło witamin i mają rozgrzewające właściwości, ocet jabłkowy stanowi naturalny probiotyk, a miód łagodzi jego smak i ma mnóstwo cennych makroelementów. Do tych mniej tradycyjnych, ale za to coraz popularniejszych składników oxymelu, zalicza się jeszcze owoce dzikiej róży, cytrynę, pomarańczę czy kurkumę. Ta ostatnia idealnie współgra z pieprzem, ponieważ kurkumina i piperyna wpływają na siebie pozytywnie i dopiero w duecie pozwalają organizmowi przyswajać najważniejsze ze swoich składników.
Naturalny antybiotyk
Zawartość cebuli, czosnku, imbiru i chrzanu sprawia, że oxymel nazywany jest często naturalnym antybiotykiem. Już w starożytności wybitni praojcowie współczesnej medycyny używali go do leczenia objawów przeziębienia. Tak też stosowany jest dzisiaj, ponieważ zawarte w nim składniki działają kojąco na bolące gardło, niwelują chrypkę, kaszel i katar. Ognisty cydr sprawdza się również w przypadku leczenia bolących zatok, przynosząc bardzo szybko ulgę. Oxymel jest szczególnie zalecany w okresie jesiennym i zimowym, kiedy organizm jest bardziej podatny na przeziębienia oraz wszelkie infekcje. Wówczas warto codziennie stosować rozcieńczony z wodą napój, a w rezultacie znacząco poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego.
Naturalny probiotyk
Działanie porównywalne do probiotyków to kolejna zaleta oxymelu. Ocet jabłkowy, który jest jego głównym składnikiem, zawiera żywe kultury bakterii, które pozytywnie wpływają na florę jelitową, usprawniają metabolizm i niwelują dolegliwości żołądkowe, takie jak zaparcia czy biegunki. Ponadto napój działa przeciwbakteryjnie, poprawia pracę serce, obniża poziom złego cholesterolu we krwi i jest bogaty w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Jego działanie na metabolizm jest nie do przecenienia, dlatego powinny po niego sięgać osoby, które narzekają na perystaltykę jelit i nie tylko. Ponadto oxymel właśnie ze względu na ocet jabłkowy w nim zawarty może wesprzeć osoby będące na dietach odchudzających. Prawidłowa przemiana materii i uczucie sytości, jakie zapewnia, to jeden z kluczy do sukcesu w tym zakresie. Sprawdź ten produkt w swoim menu i podziel się opinią na jego temat.