Pierścionek zaręczynowy to jeden z najpiękniejszych rodzajów biżuterii, który zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale i symboliką. Jest to w końcu najwyższy wyraz miłości i oddania, jaki mężczyzna może ofiarować swojej ukochanej. Nic, więc dziwnego, że każda posiadaczka tego wyjątkowego rodzaju biżuterii chce, by jej pierścionek nigdy nie stracił swojego olśniewającego blasku. Pozostaje tylko pytanie, jak to zrobić? Dziś podpowiadamy jak odpowiednio zadbać o pierścionek zaręczynowy.
Czy pierścionek zaręczynowy powinno się zakładać jedynie na wyjątkowe okazje?
Przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany ze złota lub platyny, a przy tym bogato zdobiony w kamienie, dlatego to właśnie pierścionek z brylantem jest najczęściej kupowanym rodzajem pierścionków zaręczynowych. Taka biżuteria kosztuje sporo, dlatego wiele pań boi się nosić swój pierścionek zaręczynowy w obawie przed uszkodzeniem lub zgubieniem.
O ile kwestię zgubienia lub kradzieży rozwiązać może wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, to wszelkie uszkodzenia będą wynikać z naszej niewiedzy, roztargnienia lub ignorancji. Czy oznacza to, że pierścionek powinien na nas czekać schowany głęboko na dnie szuflady? Czy powinien być zakładany jedynie na ważne okazje?
Oczywiście, że nie. Pierścionek zaręczynowy może być noszony na co dzień, warto jednak zdejmować go do wszelkich prac domowych, podczas których może mieć on kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi i urazami mechanicznymi. Podobnie jest w przypadku uprawiania sportów lub ćwiczeń na siłowni. Dobrym nawykiem będzie również zdejmowanie pierścionka do spania.
Jak odpowiednio czyścić i konserwować pierścionek zaręczynowy?
Każdy pierścionek zaręczynowy, podobnie jak inne wyroby jubilerskie powinien być umiejętnie czyszczony i pielęgnowany, tak by nie pojawiły się na nim zmatowienia i zabrudzenia. Oczywiście wysokiej jakości pierścionki zaręczynowe wykonane z najlepszych materiałów i stopów nie powinny tak szybko powlekać się niechcianą warstwą patyny, warto jednak polerować je, by nie straciły oryginalnego blasku.
Niewielkie zabrudzenia można usunąć, zamaczając pierścionek w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub płynu do mycia naczyń, a następnie wycierając go miękką szmatką. Nigdy nie należy mocno pocierać pierścionka szczoteczką lub innym twardym materiałem ani stosować mocnych środków chemicznych. W przypadku modeli z dużą ilością kamieni najlepiej jest zgłosić się na czyszczenie pierścionka do profesjonalnego salonu jubilerskiego.
Jak przechowywać pierścionek zaręczynowy?
Dbanie o wymarzony pierścionek zaręczynowy nie kończy się na jego regularnym czyszczeniu i zdejmowaniu do prac domowych oraz spania. Warto również zadbać o odpowiedni sposób przechowywania tego wyrobu jubilerskiego, tak by nie uległ on żadnym uszkodzeniom mechanicznym. Najlepszym miejscem do przechowywania pierścionka zaręczynowego będzie pudełko z aksamitną wyściółką. Nie należy również przechowywać pierścionka wraz z inną biżuterią, ponieważ grozi to szybkim porysowaniem jego powierzchni.